poniedziałek, 16 listopada 2009

Polska jest wiarygodnym partnerem,

Polska jest wiarygodnym partnerem w przygotowaniach do piłkarskich mistrzostw Europy 2012, a wszystkie kluczowe dla powodzenia projektu przedsięwzięcia są realizowane w terminie - zapewnił minister sportu Adam Giersz po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentami miast-gospodarzy EURO 2012.

Minister Giersz przypomniał, że w czerwcu Ministerstwo Sportu i Turystyki zawarło porozumienie z samorządami miast i spółką PL.2012, na mocy którego powstała tzw. Grupa G5. W tym swego rodzaju komitecie decyzyjnym zasiadają minister sportu, prezes PL.2012 oraz prezydenci Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

"Warunkiem powodzenia przygotowań jest efektywna współpraca rządu i miast" - podkreślił Giersz, dodając, że efekty kilkumiesięcznej działalności G5 potwierdzają zasadność jej istnienia. "Polska jest wiarygodnym partnerem, - powiedział minister sportu - a wszystkie kluczowe przedsięwzięcia są realizowane."

Minister poinformował, że 23 listopada zbiera się Komitet Sterujący UEFA, podczas którego zarekomendowane zostaną miasta ukraińskie pretendujące do roli gospodarzy meczów turnieju finałowego EURO 2012. Cztery polskie miasta uzyskały już w maju potwierdzenie swej roli gospodarzy - przypomniał Giersz dodając: "Wierzymy, że Ukraina poczyniła znaczące postępy i cztery miasta ukraińskie otrzymają szansę zorganizowania meczów."


"Tworzymy bardzo dobry zespół - podsumował poniedziałkowe spotkanie prezes spółki PL.2012 Marcin Herra - Po blisko dwóch latach pracy realizowanych jest 120 bardzo poważnych inwestycji". Wyjaśnił, że podczas spotkania z prezydentami miast omawiano między innymi kwestie organizacji transportu, stref kibica czy tzw. Karty Kibica, bowiem projekt przygotowań przechodzi obecnie z fazy infrastrukturalnej do organizacyjnej. To zaś oznacza, że trwają prace nad blisko 200 projektami obejmującymi zagadnienia transportu, zabezpieczenia, opieki medycznej, telekomunikacji, wolontariatu czy rezerwacji hoteli.

Ze współpracy z ministerstwem sportu i PL.2012 zadowoleni są także prezydenci miast. Paweł Adamowicz (Gdańsk) nie ukrywał, że związane z EURO 2012 inwestycje poważnie obciążają miejski budżet. "To są pieniądze podatników - powiedział - co zobowiązuje nas do starań o racjonalne nimi gospodarowanie". Jego zdaniem sprzyja temu współpraca i wymiana doświadczeń w grupie G5 i pomoc spółki PL.2012, będącej w wielu sprawach "adwokatem" miast, między innymi w kontaktach z UEFA.


"Pomimo niewątpliwego obniżenia poziomu wpływów podatkowych w roku 2009 i 2010 - dodał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz - wszystkie najważniejsze inwestycje toczą się zgodnie z planem." Przyznał również, że Wrocław, podobnie jak pozostałe miasta, poważnie się zadłuża realizując przygotowania do mistrzostw, ale zapewnił, że we wszystkich miastach zadłużenie jest na "bezpiecznym" dla budżetu poziomie.

Rządzący Poznaniem Ryszard Grobelny zwrócił uwagę, że większość inwestycji służyć będzie miastu przed długie lata poprawiając komfort życia jego mieszkańców. Jego zdaniem podczas przygotowań trzeba zrównoważyć wszystkie ich elementy - tak, by udało się zapewnić kibicom i fanom futbolu radosne święto, a jednocześnie zorganizować to w sposób najmniej kłopotliwy dla stałych mieszkańców.

W nieco inne sytuacji od trzech pozostałych miast jest Warszawa, bowiem całość kluczowej, ze sportowego punktu widzenia, inwestycji czyli budowy Stadionu Narodowego finansuje budżet państwa. Nie oznacza to, że stolicy nie czekają poważne wydatki. Jak ujawnił wiceprezydent Warszawy Jerzy Wojciechowicz całość inwestycji związanych z przygotowaniami do EURO pochłonie w okresie do 2012 roku około 21 mld złotych. "Zadania inwestycyjne w większości są już w toku - powiedział. - Mamy podpisane umowy na ponad 12 miliardów złotych". Dodatkowo około sześciu miliardów przeznaczonych zostanie na budowę dróg i arterii ekspresowych.

Podczas krótkiej konferencji prasowej po zakończeniu spotkania grupy G5 minister sportu odpowiadał także na pytania dziennikarzy, wyjaśniając między innymi rolę i zadania dwóch spółek zaangażowanych w przygotowania: PL.2012 i Euro 2012 Polska. "Spółka PL.2012 - powiedział Giersz - powstała, aby koordynować projekty infrastrukturalne. Ściślejsze kontakty z EURO 2012 Polska (powołaną przez PZPN na zlecenie UEFA - PAP) nastąpią, kiedy rozpocznie się faza przygotowań organizacyjnych."

Adam Giersz poinformował także, że w najbliższy czwartek ministerstwo przedstawi sejmowej Komisji Sport, Kultury Fizycznej i Turystyki stanowisko rządu w sprawie poselskiego projektu zmiany Ustawy o przygotowaniach do finałowego turnieju EURO 2012. Projekt, którego pierwsze czytanie zapowiedziano właśnie na czwartek, przewiduje zmianę zasad wynagradzania kadry kierowniczej spółek celowych zajmujących się przygotowaniami do mistrzostw. W myśl proponowanych przez posłów zmian spółki, w tym PL.2012, zostałyby objęte tzw. ustawą kominową, ustalającą wysokość wynagrodzeń członków zarządów spółek skarbu państwa.

źródło: www.2012.org.pl

Brak komentarzy: