niedziela, 28 lutego 2010

Komunikat Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz spółki celowej PL.2012

UEFA sporządza regularne kwartalne raporty dotyczące inwestycji stadionowych w Polsce i na Ukrainie. Najnowszy raport z 12 lutego 2010 roku uwzględnia opóźnienia prac na budowie stadionu we Wrocławiu spowodowane wypowiedzeniem umowy przez inwestora zastępczego spółkę Wrocław 2012 sp. z o.o. wykonawcy stadionu, które nastąpiło 30 grudnia 2009.

Stadion we Wrocławiu jako jedyny budowany jest w systemie „projektuj i buduj", co utrudnia ocenę zaawansowania prac. Spółka PL.2012, nadzorująca z ramienia Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowania do Euro 2012, postęp robót budowlanych weryfikowała na podstawie raportów przedstawianych przez inwestora zastępczego spółkę Wrocław 2012 sp. z o.o. Raport UEFA zwraca uwaga na fakt, że informacje przedstawiane przez inwestora na temat realizacji inwestycji powinny być przygotowywane rzetelniej i przejrzyściej.

Z tych powodów spółka PL.2012 zmieniła system kontroli wobec wszystkich inwestorów zastępczych budujących stadiony na Euro 2012 oraz podmiotów realizujących wybrane inwestycje infrastrukturalne. Od początku 2010 roku kontrole dotyczą nie tylko inwestorów zastępczych powołanych przez miasta w myśl specustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, ale również wykonawców stadionów - ich celem jest stałe przeprowadzanie weryfikacji stanów faktycznych inwestycji stadionowych. Przewiduje się, że w ciągu całego roku spółka dokona ponad 200 kontroli i inspekcji inwestycji, przy czym stadion we Wrocławiu będzie podlegał regularnej kontroli co kilka tygodni.

W najnowszym raporcie UEFA ocena ryzyka w pozostałych miastach pozostaje na niezmienionym poziomie od listopada 2008 roku i jest określane jako „wysokie" w przypadku Warszawy, „średnie" w Gdańsku i „niskie" w Poznaniu. W przypadku Warszawy określenie „wysokie" wiąże się jedynie z datą zakończenia budowy stadionu wyznaczoną na 7 maja 2011 roku, na nieco ponad rok przed początkiem mistrzostw Europy. Według standardów UEFA 12 miesięczny okres na przeprowadzenie odpowiednich testów na nowo wybudowanym obiekcie zawsze określany jest wysokim poziomem ryzyka.

ŹRÓDŁO: MSiT/PL.2012

Brak komentarzy: