czwartek, 15 stycznia 2009

Euro 2012 widziane przez administrację Ukraińską.

Zwycięstwo w konkursie

W dniu 18 kwietnia 2007 r. Ukraina i Polska wspólnie zwyciężyły w konkursie na prawo organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, przy tym pokonały takie państwa jak Włochy, Węgry, Chorwacja itd.

Trudno przecenić znaczenie, jakie będzie miało to zwycięstwo dla dalszego rozwoju obu krajów. Nigdy jeszcze w swojej historii ani Ukraina, ani Polska nie miały takiej szansy.

Podstawy prawne

Już następnego dnia po zwycięstwie, 19 kwietnia 2007 r., Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła pierwszą z ustaw dla organizacji EURO 2012 – Ustawę o organizacji i przeprowadzeniu na Ukrainie finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r., która przewiduje szereg ulg i preferencji dla inwestorów, niezbędnych dla skutecznego przygotowania do tego turnieju piłkarskiego.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu 7 września 2007 r. przyjął Ustawę o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, który stworzył niezbędne warunki dla przygotowania tego ważnego forum sportowego.

Podstawą prawną dla współpracy między Ukrainą a Polską na drodze przygotowań do EURO 2012 jest Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy przy organizacji finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Dokument ten został podpisany przez premierów obu państw podczas oficjalnej wizyty Premiera RP Donalda Tuska na Ukrainie w dniu 28 marca 2008 r.

Po spełnieniu obu stronami wewnętrznych wymogów prawnych, Umowa weszła w życie w dniu 13 sierpnia 2008 r.

Ukraińsko-Polski Komitet

Zgodnie z Art. 5 ww. Umowy, został powołany wspólny Ukraińsko-Polski Komitet do spraw Przygotowania i Przeprowadzenia EURO 2012 na czele z premierami Ukrainy i Polski.

Do zadań Komitetu należy, między innymi, prowadzenie dialogu politycznego między stronami w zakresie koniecznym dla należytego przygotowania i przeprowadzenia EURO 2012, dokonywanie okresowych przeglądów i ocen stanu współpracy przy organizacji EURO 2012, przygotowanie propozycji zmierzających do dalszego rozwoju współpracy w tej sferze, identyfikacja nowych spraw, których załatwienie jest niezbędne dla skutecznej organizacji EURO 2012.

Członkami Komitetu są ministrowie i szefowie centralnych organów władzy, do kompetencji których należą kwestie przygotowania EURO 2012 w poszczególnych dziedzinach.

Do dnia dzisiejszego, odbyło się już dwa posiedzenia Komitetu, w Warszawie, w dniu 14 lipca 2008 r., i w Kijowie, w dniu 19 września 2008 r., w trakcie których przeprowadzono analizę aktualnego stanu przygotowań i omówiono kierunki współpracy na bliższą perspektywę.

Grupy robocze w składzie Komitetu

W celu konkretyzacji praktycznych działań obu krajów na drodze przygotowań do EURO 2012, w składzie Komitetu powołano 11 stałych międzyrządowych grup roboczych, których zadaniem jest przeprowadzenie analizy stanu przygotowań oraz przygotowanie propozycji i przedstawienie ich kierownictwu państw.

Struktury rządowe

Na Ukrainie, strukturami odpowiedzialnymi za przygotowania do turnieju są Ministerstwo ds. Rodziny, Młodzieży i Sportu oraz Agencja Narodowa ds. Przygotowania i Przeprowadzenia na Ukrainie Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

W Polsce, za przygotowania do EURO 2012 odpowiadają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz spółka PL 2012.

Forum Miast Ukrainy i Polski EURO 2012

Forum Miast Ukrainy i Polski EURO 2012 jest inicjatywą miast-organizatorów, w których odbędą się mecze finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Celem Forum jest stworzenie warunków dla wzajemnej wymiany doświadczeń oraz wspólne wypracowanie strategii kooperacji i rozwiązanie kwestii praktycznych.

Ostatnia wizyta studyjna w ramach Forum Miast Euro 2012 odbyła się w dniu 24 października 2008 r., w Warszawie. W trakcie wizyty zostało umówione przeprowadzanie spotkań dwa razy rocznie do 2010 roku, a później – co najmniej cztery razy na rok. Następujące spotkanie odbędzie się w Odessie (Ukraina).


źródło: Ambasada Ukrainy w Polsce

Brak komentarzy: