wtorek, 5 maja 2009

Stanowisko PZPN w sprawie działań Piotra Misiło.

Polski Związek Piłki Nożnej wyraża głębokie oburzenie z powodu bezprecedensowych wypowiedzi i działań Piotra Misiło, „Pełnomocnika ds. referendum”, realizowanych za pośrednictwem stron internetowych: www.pilka24.pl oraz www.misilo.pl/main.php. Nawołując do rozwiązania Polskiego Związku Piłki Nożnej z wykorzystaniem instrumentów demokracji bezpośredniej i określając siebie jako „Pełnomocnika ds. referendum”, Pan Piotr Misiło nie tylko zachęca do działań sprzecznych z prawem, ale i narusza, pozostające pod ochroną prawa, dobra osobiste osoby prawnej, którą jest PZPN.

Pan Piotr Misiło publicznie przekonuje o możliwości rozpisania ogólnopolskiego referendum, które mogłoby rzekomo zobowiązać Sejm Rzeczypospolitej Polskiej do rozwiązania PZPN mocą ustawy.

Trwałość Polskiego Związku Piłki Nożnej, jako osoby prawnej typu stowarzyszeniowego, chroniona jest ustrojową wolnością zrzeszania się, której źródłem jest polska Ustawa Zasadnicza. Stosownie do treści art. 12 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku Rzeczypospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania między innymi stowarzyszeń. Z kolei w myśl art. 58 Ustawy Zasadniczej, umieszczonego wśród fundamentalnych przepisów regulujących „Wolności i prawa polityczne”, każdemu zapewnia się wolność zrzeszania się (ust. 1). Zakazane są jedynie te zrzeszenia, których cel lub działalność są sprzeczne z Konstytucją lub ustawą. O odmowie rejestracji lub zakazie działania takiego zrzeszenia orzeka sąd (ust. 2). Ustawa określa przy tym rodzaje zrzeszeń podlegających sądowej rejestracji, tryb tej rejestracji oraz formy nadzoru nad tymi zrzeszeniami (ust. 3).

Wolność zrzeszania się stanowi ważny element wolności politycznych. Dążenie do realizacji różnorodnych celów i programów społecznych, politycznych, oświatowych i kulturalnych w dużym stopniu możliwe jest dzięki różnym organizacjom.

Pluralistyczne społeczeństwo, którym obecnie cieszymy się w Polsce, cechuje wielość, ogromne zróżnicowanie form organizacji życia, czego wyrazem są właśnie liczne organizacje, działające w różnych sferach życia. Podlegają one ścisłej ochronie prawnej. Taką organizacją, działającą w sferze piłki nożnej jest Polski Związek Piłki Nożnej.

Na podstawie przepisów Ustawy Zasadniczej PZPN realizuje swoją działalność i podlega kontroli wyłącznie w ramach ustalonych przez ustawodawcę w drodze ustawy — między innymi ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku: Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o sporcie kwalifikowanym. Poza suwerenną decyzją członków Polskiego Związku Piłki Nożnej o jego rozwiązaniu, z przyczyn ściśle określonych ustawą, mógłby orzec wyłącznie niezależny i niezawisły sąd. Wykorzystanie w tym celu instrumentów demokracji bezpośredniej (referendum) byłoby jawnie sprzeczne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i jako takie — niedopuszczalne; naruszałoby przy tym (a nie realizowało) wolności i prawa polityczne tych, którzy w referendum takim chcieliby wziąć udział.

Nieznajomość przepisów prawa w przypadku Pana Piotra Misiło doprowadziła, niestety, także do naruszenia dóbr osobistych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przypisując bezpośrednio PZPN działalność kryminalną oraz nawołując do jego rozwiązania, w sposób rażąco sprzeczny z prawem, dopuścił się on bowiem naruszenia dobrego imienia Związku jako osoby prawnej; więcej nawet — naraził na szwank dobre imię tych wszystkich działaczy PZPN, którzy zgodnie z prawem i rzetelnie wykonują ciężką pracę w strukturach Związku, kierując się prawdziwą troską o pomyślność polskiego sportu.

Brak komentarzy: