piątek, 22 stycznia 2010

Centra Pobytowe

Osiem ośrodków na północy Polski ubiega się o miano centrum pobytowego dla finalistów Euro 2012.

Osiem ośrodków na Pomorzu ubiega się o przyznanie im miana centrów pobytowych dla drużyn podczas Euro 2012. Ostateczna decyzja, które ośrodki zostaną wybrane przez UEFA, może zapaść w ciągu kilku miesięcy.

Prawdopodobnie po czerwcowych mistrzostwach świata w RPA UEFA opublikuje katalog, w którym zamieści opis 16 polskich i 16 ukraińskich ośrodków rekomendowanych dla drużyn finalistów Euro 2012 jako centra pobytowe. Takie centrum musi oferować 10 luksusowych apartamentów i 50 pokoi dwuosobowych. Transport do lotniska nie powinien zająć dłużej niż godzinę, a na boiska (muszą być trzy płyty) - nie więcej niż 20 minut.

- UEFA zrezygnowała natomiast z wymogu, żeby dojazd z centrum pobytowego do stadionu trwał nie dłużej niż godzinę - mówi Tomasz Szulc ze spółki Euro 2012 Polska. Dzięki temu o miano ośrodka pobytowego może się ubiegać np. hotel Marina w Kołobrzegu.

UEFA zrezygnowała również z warunku, aby boiska zgłoszone w ramach centrów pobytowych miały sztuczne oświetlenie. - W skali całego kraju na liście kandydatów do centrów pobytowych jest ok. 60 lokalizacji. Pomorze wypada na niej naprawdę całkiem dobrze - potwierdza Szulc.

Oficjalnym kandydatem do miana centrum pobytowego staje się ośrodek, który podpisze umowę z agencją podróży TUI, współpracującą z UEFA. Do ofert z Gdańska, Cetniewa, Gniewina i Ostródy, w przypadku których umowy podpisano jeszcze w 2008 r., dołączyły propozycje z Gdyni, Kołobrzegu, Ustki i kolejna propozycja z Ostródy.

- Ta lista może się zmienić, ale biorąc pod uwagę, że katalog UEFA będzie drukowany niedługo, chętni muszą się spieszyć - mówi Sabina Obara-Kuczma z Biura ds. Euro 2012 w Gdańsku. - Śmiało możemy powiedzieć, że Pomorze jest zagłębiem, jeśli chodzi o centra. Jedna z naszych propozycji, czyli gdańska oferta Dworu Oliwskiego i MOSiR Gdańsk, jest stawiana za wzór, jak powinno wyglądać centrum pobytowe. Potwierdzili to posłowie (z podkomisji ds. Euro 2012), gdy wizytowali centra.

Do roli centrum pobytowego wstępnie aspirował też m.in. hotel Cztery Pory Roku w Straszynie wraz z boiskami z Kolbudach, a także hotel Anders w Starych Jabłonkach, ale ich szefowie ostatecznie nie podpisali umów.

Katalog 16 polskich i 16 ukraińskich centrów pobytowych, który stworzy UEFA, to tylko rekomendacja dla drużyn - każda może we własnym zakresie znaleźć bazę dla siebie. Bardzo prawdopodobne, że hotele, które nie zostaną wybrane jako centra pobytowe, staną się bazą na potrzeby UEFA, oczekującą, że każde miasto gospodarz finałów Euro 2012 będzie dysponować 1220 pokojami w hotelach 5-gwiazdkowych, 1315 pokojami o standardzie 4-gwiazdkowym i 210 pokojami w hotelach z 3 gwiazdkami.

W całym kraju jest około 60 kandydatów do miana centrum pobytowego.

źródło: www.2012.org.pl

Brak komentarzy: