środa, 29 października 2008

Droga do przyznania Polsce i Ukrainie Euro 2012. Kalendarium.

Finały Piłkarskich Mistrzostw Europy to bardzo prestiżowa impreza, o czym może świadczyć fakt iż kandydaturę do ich organizacji władze Polski i Ukrainy musiały złożyć 4 lata przed oficjalną decyzją UEFA oraz 8 lat przed EURO.

W dniach 26-28.09.2003 we Lwowie spotkały się władze zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) oraz władze Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (FUU Федерація Футболу України), by zgłosić wspólną kandydaturę tychże państw do organizacji zawodów.

Pod koniec stycznia 2005 roku (31) do Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) trafia oficjalny wniosek PZPN-FUU.

Oficjalne zgłoszenia przesłało 8 krajów: Azerbejdżan, Chorwacja/Węgry, Grecja, Polska/Ukraina, Rosja, Rumunia, Turcja i Włochy.

8 listopada 2005 Polska/Ukraina wraz z trzema innymi kandydatami (Włochy, Chorwacja/Węgry, Turcja, Grecja) przechodzi do II fazy procedury zgłoszeniowej.

We wrześniu 2006 przyjeżdżają do Polski inspektorzy UEFA, 17 kwietnia 2007roku w Cardiff następuje finałowa prezentacja kandydatur do Euro 2012 przed Komitetem Wykonawczym UEFA, a następnego dnia większością głosów (Polska/Ukraina-8, Włochy-4, Chorwacja/Węgry-0) Polska/Ukraina zostaje gospodarzem UEFA EURO 2012

W Polsce zostały wytypowane 4 miasta do przeprowadzania imprez związanych z EURO: Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Na Ukrainie są to: Donieck, Dniepropietrowsk, Kijów i Lwów.

Zarówno w Polsce jak i na Ukrainie wytypowano po 2 miasta rezerwowe. W Polsce są to Chorzów i Kraków, na Ukrainie Charków i Odessa.

Hanna Stadnik w ramach projektu Pilnujemy Euro 2012

Brak komentarzy: