poniedziałek, 10 listopada 2008

Kraków, a Euro 2012.

KRAKÓW EURO 2012

Kraków jest kolejnym miastem, które zobowiązało się przygotować bazę do rozgrywek Euro 2012.

Mamy na myśli: stadion, bazę noclegowo-treningową, drogi oraz cały szereg udogodnień i atrakcji dla kibiców.

Wybór Krakowa do organizacji tego typu przedsięwzięcia był dobry nie tylko z powodu ogromnej popularności jaką to miasto cieszy się wśród polaków i obcokrajowców, ale również z tego względu, że mistrzem Polski w Piłce Nożnej na sezon 2007/2008 był właśnie Krakowski klub – Wisła Kraków. Kraków to także m.in. Cracovia, Hutnik.

W 2007 roku władze Krakowa zorganizowały kilka przedsięwzięć mających na celu zachęcenie oraz rozreklamowanie Krakowa jako miasta przygotowującego się do EURO 2012:

1. 26 i 27 kwietnia krakowianie podpisywali się pod listem do władz UEFA, by dać wyraz swojemu entuzjazmowi w organizacji przez swoje miasto rozgrywek.

2. 8 maja prezydent Krakowa oraz Marszałek Małopolski Marek Nawara, Wicewojewoda Andrzej Mucha, Prezes MZPN Ryszard Niemiec, Prezes Wisły SSA Mariusz Heler, Prezes Cracovii Janusz Filipiak oraz Politycy PO i PiS, podpisali wspólny dokument - deklarację współdziałania ponad podziałami na rzecz organizacji EURO 2012 w Krakowie.

12 czerwca 2007 został powołany przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego komitet „Kraków Euro 2012”, którego przewodniczącym jest również prezydent, zastępcą przewodniczącego jest także zastępca prezydenta ds. infrastruktury miasta Wiesław Starowicz.

Do głównych zadań Komitetu należą:
- realizacja inwestycji – koordynacja i monitoring w zakresie przygotowania i inwestycji z Euro 2012 oraz monitoring bieżących potrzeb inwestycyjnych
- bezpieczeństwo (współpraca z Policją, Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz innymi służbami zabezpieczającymi przebieg EURO 2012 we wszystkich sprawach dotyczących bezpieczeństwa, realizacja wytycznych dotyczących imprez masowych, organizacja stewardingu oraz wolontariatu, organizacja zaplecza medycznego)
- sport i turystyka (organizacja i obsługa Centrum Turystycznego EURO 2012, ścisła współpraca z podmiotami prowadzącymi działalność hotelarską, organizacja strefy Fan).
- promocja (koordynowanie i monitoring organizacji imprez promocyjnych, akcji reklamowych w tym kontaktów z właścicielami nośników reklamowych i produkcji materiałów promocyjnych dotyczących EURO 2012 w Krakowie, kontakty międzynarodowe w zakresie organizacji EURO 2012 w Krakowie). [źródło: krakow.pl]

Pierwsze posiedzenie komitetu odbyło się cztery miesiące po jego powstaniu, czyli 3 października 2007 roku. Biuro przekazało wtedy szczegółową „Informację o stanie przygotowania Krakowa do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012”.

Wniosek z tego posiedzenia był taki, że sądząc po stanie dotychczasowych przygotowań istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobowiązania Krakowa wobec UEFA zostaną wypełnione do 2010 roku.

Hanna Stadnik w ramach Pilnujemy Euro 2012

Brak komentarzy: