piątek, 21 listopada 2008

Londyn 2012.

W roku 2006 Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił oficjalnie że gospodarzem 30 nowożytnych igrzysk olimpijskich w 2012 roku będzie Londyn, który w pobitym polu zostawił stolice Francji- Paryż.

Z racji czekających nas w tym samym roku Mistrzostw Europy w Pilce nożnej warto bliżej przyjrzeć się przygotowaniom anglików do olimpiady. Co jak co ,ale Igrzyska Olimpijskie dla stolicy Wielkiej Brytanii to nie pierwszyzna ,bowiem już po raz trzeci najlepsi sportsmeni globu wystąpią w Londynie[poprzednio w 1908 i 1948].Wioska olimpijska zlokalizowana zostanie w kilkuhektarowym parku na Stratford we wschodniej części miasta stosunkowo najmniej zurbanizowanym obszarze metropolii. Jej sercem a zarazem główną arena zmagań sportowców będzie budowany kosztem 1 biliona dolarów stadion który podczas igrzysk pomieści 80.000 tysięcy kibiców natomiast po ich zakończeniu jego pojemność zredukowana zostanie do 25.000 tysięcy miejsc .

Wydaje się to słusznym rozwiązaniem znacznie obniżającym koszty utrzymania obiektu. Podobne rozwiązanie zastosowali Austryjacy podczas tegorocznych mistrzostw europy kiedy to zaraz po zakończeniu turnieju stadion w Klagenfurcie ‘’stopniał ‘’ do 12,500 miejsc z ponad 30.000 w czasie euro. Nad całym projektem olimpijskim piecze sprawuje ODA[The Olympics Delivery Authority] publiczne ciało powołane do życia w 2006 roku, odpowiedzialne za budowę i rozwój infrastruktury na igrzyska a także administrowaniem nimi po zakończeniu imprezy skład kompleksu olimpijskiego oprócz stadionu wchodzą jeszcze :Aquastic Centre czyli obiekt z dwiema pływalniami ,Hockey Centre, Velopark[tor bmx oraz welodrom] a także Olympics Multisports Arena -desygnowana jako miejsce docelowe dla gier zespołowych. Szczególny nacisk podczas przygotowań kładzie się na ochronę środowiska. Kanały i ujścia rzeki w okolicach Stratford mają zostać całkowicie oczyszczone i odrestaurowane przy jednoczesnym zachowaniu w stanie nienaruszonym całego ekosystemu .

Obszar olimpijskiej wioski ma zostać w dużym stopniu zalesiony i wypełniony ścieżkami rowerowymi oraz deptakami dla pieszych. Wszystko to wiąże się z perspektywa szerokiego spojrzenia na samą inwestycję jako obszaru który po olimpiadzie służyć ma miejscowej ludności do jak najwygodniejszego życia. Szacuje się że ,tuż po zakończeniu zmagań przez sportowców na terenie wioski powstanie około 9.000 tysięcy domów a także sklepy ,restauracje i kafejki. Sam obszar stworzyć ma wiele nowych miejsc pracy dlatego też prowadzone są konsultacje z lokalną ludnością[ późniejszym beneficjentem przedsięwzięcia] ,która bierze czynny udział w planowaniu inwestycji do londyńskiej olimpiady. Warte uwagi są również różnego rodzaju programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży mające zachęcić młodych ludzi do zaangażowania się w projekt Olimpiady 2012 i dostarczy im wiedzy na temat samej idei igrzysk.

O tym jak przebiega tempo prac przekonać się można jadąc metrem, gdzie prowadzone są gruntowne remonty a główna linia która zajmie się przewozem kibiców na olimpijskie areny –jubille niebawem wydłuży się o 16 kilometrów i zwiększy liczbę pociągów do 27. Prace zaczęły się również na dworcu autobusowym Stratford który zmieni lokalizację by zwiększyć przepustowość transportu .

Oceniając po krotce tę niewątpliwie jeszcze wczesna fazę przygotowań należy dodać że budowa kompleksu olimpijskiego ruszyła już w maju tego roku o 3 miesiące wyprzedzając planowany termin rozpoczęcia prac. Termin realizacji inwestycji zaplanowano na lato 2011, czyli na rok przed dniem rozpoczęcia 30 letnich igrzysk olimpijskich. Patrząc przez pryzmat ostatniej olimpiady w Pekinie ciężko oprzeć się wrażeniu że Anglicy mogą wymyśleć cos jeszcze bardziej spektakularnego niż to co mieliśmy okazję obejrzeć w Chinach… choć z drugiej strony wszystko zweryfikuje czas.


Łukasz Szczepański dla Pilnujemy Euro 2012 z Londynu

Brak komentarzy: