sobota, 10 stycznia 2009

Zmagania ze sportem. Poznań 27 - 28 styczeń 2009 r.

"Sport jako jedna z najważniejszych i zarazem najbardziej angażujących dziedzin naszego życia wciąż nie doczekał się pogłębionej refleksji w obrębie nauk społecznych. Powszechne postrzeganie sportu jako rzeczywistości codziennej i potocznej skutkuje fałszywym przekonaniem o tym, iż brak jest potrzeby dalszej eksploracji tego obszaru życia.
Celem proponowanej przez nas konferencji jest swoiste wytrącenie odbiorcy z rutynowego doświadczania i postrzegania sportu. Chcąc wyjść poza jego potoczne postrzeganie i wejść w pole refleksji naukowej musimy tym samym wykroczyć poza nawyki i stereotypy w myśleniu o tej dziedzinie życia społecznego, a tym samym odejść od socjologicznego jej komentowania tylko podczas ważnych imprez i wydarzeń. Chcielibyśmy więc zachęcić do spojrzenia na sport na co najmniej cztery sposoby.
Po pierwsze, sport w naszym rozumieniu może być postrzegany jako specyficzny obszar przecinania się wielu różnych, opartych częstokroć na różnych logikach i racjonalnościach, praktyk (społecznych, kulturowych, gospodarczych, prawnych, technologicznych etc.). Tym samym jest to zachęta zarówno do nowych odczytań – poprzez pryzmat tendencji i zjawisk charakteryzujących współczesny sport – starych i z pozoru dobrze już opisanych zjawisk oraz procesów społecznych, jak i do prób mających na celu dostrzeżenie w sporcie zapowiedzi zupełnie nowych trendów znamionujących późnonowoczesne / ponowoczesne społeczeństwa.
Po drugie, sport to również pole postrzegane potocznie jako autonomiczne, niezależne od dominujących logik rynku i władzy, a kierujące się własną racjonalnością opartą na „duchu rywalizacji”. Tym samym staje się on punktem wyjścia dla opisu współczesnych systemów aksjonormatywnych, pozostających (a przynajmniej mających w założeniach pozostawać) często w opozycji do powszechnie przyjmowanych uzasadnień praktyk codziennych. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób sport może być traktowany jako pole przejawiania się i realizowania systemów aksjormatywnych.
Po trzecie, sport stanowić może również pole realizacji, a zarazem poszukiwania tendencji makrostrukturalnych. Można bowiem stwierdzić, iż tendencje te (prawnicze, gospodarcze, technologiczne etc.) mają swoje bezpośrednie przełożenie na poziom mikro (choćby w kontekście kibicowania). Innymi słowy, sport daje przeciętnemu uczestnikowi życia społeczno-kulturowego możliwość bezpośredniego doświadczenia tych procesów społecznych, które zazwyczaj jawią się jako odległe i z pozoru mało znaczące.
Po czwarte w końcu, sport stanowi również swoisty punkt odniesienia i porównania dla codziennych praktyk. Przekazy medialne lokalizują wydarzenia sportowe w ramach elementów wzorotwórczych. Profesjonalni sportowcy są postrzegani, na podobieństwo gwiazd popkultury, jako celebrities, o których warto mówić/pisać i których warto naśladować – przede wszystkim z powodu ich stylów życia, a nie osiąganych wyników sportowych.
Celem naszej konferencji jest więc potraktowanie sportu jako wskaźnika przemian społeczeństwa ponowoczesnego i tendencji w nim zachodzących. Wydaje się, iż takie podejście może być tym bardziej owocne z racji faktu, iż sport jest bezpośrednio dostępny zdecydowanej większości aktorów życia codziennego. Tym samym staje się on jedną z głównych płaszczyzn, na których uprawiać można socjologię życia codziennego. Zaznaczamy jednak, iż interesuje nas sport przede wszystkim zawodowy i zjawiska z nim związane, a nie szeroko rozumiana kultura fizyczna.
"

Projekt Społeczny 2012 reprezentować będę: Aleksander Z. Zioło, Wojciech Przybylski, a także współpracujący z projektem Wojciech Kołacz i Maciej Frąckowiak(już wkrótce).

Do zobaczenie w Poznaniu. Opowiemy o projekcie społecznym i realizowanych w ramach tego projektu deliberacjach i watch dogu.

Brak komentarzy: