MINISTERSTWO SPORTU I TURYSTYKI
Informacja
nt. stanu przygotowań stadionów w miastach gospodarczych
w aspekcie przygotowań Polski do organizacji Mistrzostw Europy
w piłce nożnej UEFA EURO 2012
Warszawa, październik 2009 r.
Spółka PL.2012 kontynuuje ogólnopolską koordynację zarządzania projektem stadionowym w sześciu miastach: Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu oraz Chorzowie i Krakowie. Plan realizacji inwestycji stadionowych przedstawiono na poniżej zamieszczonym wykresie:
Obecnie realizacja projektu budowy stadionów jest przeprowadzana według tej samej metodologii z bardzo jasnym określeniem zadań na każdy miesiąc i tydzień w kolejnych latach.
PODSTAWOWE INFORMACJE O STADIONACH
CHORZÓW:
Pojemność: 55 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 370 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: wrzesień 2008 r.
Rozpoczęcie budowy: 7 września 2009 r. (przekazanie terenu generalnemu wykonawcy pod organizację zaplecza budowlanego)
Zakończenie budowy: 24 czerwca 2011 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
demontaż siedzisk,
przygotowania do demontażu reflektorów z trybuny Zachodniej.
Wydarzenia mijającego roku:
5 lutego 2009 r. Marszałek Bogusław Śmigielski odebrał z rąk wojewody Zygmunta Łukaszczyka pozwolenie na modernizację Stadionu Śląskiego. W lutym ogłoszono wyniki I etapu przetargu na modernizację obiektu (do II etapu przetargu na generalnego wykonawcę zakwalifikowano 6 konsorcjów). 31 marca 2009 r. oddany został projekt wykonawczy modernizacji obiektu przez firmę Gmp Architekten. Oznacza to, że zakończono etap projektowania, który trwał od kwietnia zeszłego roku, a rozpoczęto II etap przetargu na generalnego wykonawcę. W dniu 16 kwietnia br. przekazano konsorcjom zakwalifikowanym do II etapu przetargu na generalnego wykonawcę pełną dokumentację przetargową – SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia) wraz z projektem wykonawczym.
Oferty w przetargu na generalne wykonawstwo otrzymano 30.06.2009 r. O możliwość przebudowy stadionu ubiegało się sześć firm. 9 lipca br. oficjalnie został ogłoszony zwycięzca. Hochtief Polska jest liderem wybranego konsorcjum, do którego należy m.in. z Mostostalem Zabrze, z zaproponowaną ceną w wysokości 338 mln 387 tys. zł. Podpisanie umowy nastąpiło 29 lipca br. We wrześniu 2009 r. ustalono z generalnym wykonawcą szczegółowy harmonogram prac związanych z modernizacją stadionu (został on zaakceptowany przez Wydział Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego). Oprócz planu robót, harmonogram zawiera szczegółowy plan finansowania poszczególnych etapów robót. We wrześniu generalny wykonawca zajmował się przygotowaniem zaplecza budowlanego (m.in. został postawiony budynek biurowy, z którego podczas modernizacji będą korzystać pracownicy wykonawcy oraz pracownicy Biura Inżyniera Kontraktu).
W czwartek 15.10.2009 r. odbyło się spotkanie osób z Biura Inżyniera Kontraktu oraz przedstawicieli Generalnego Wykonawcy w celu omówienia harmonogramu przekazania placu budowy. Uroczyste „wbicie łopaty” przez Marszałka Województwa Śląskiego nastąpi 28.10.2009 r. o godz. 13.00. Pierwsze etapy robót budowlanych generalnego wykonawcy rozpoczną się od demontażu siedzisk oraz przygotowania do demontażu reflektorów z trybuny Zachodniej.
GDAŃSK:
Pojemność: 42 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 896,045 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: 15 grudnia 2008 r.
Rozpoczęcie budowy: 8 maja 2009 r. (przekazanie terenu budowy generalnemu wykonawcy)
Zakończenie budowy: 23 grudnia 2010 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
montaż prefabrykatów, belek stalowych podtrybunowych oraz audytoryjnych.
Wydarzenia mijającego roku:
Uroczyste podpisanie umowy z Generalnym Wykonawcą nastąpiło 10.04.2009 r. z konsorcjum HYDROBUDOWA POLSKA SA, HYDROBUDOWA 9, ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG Berlin, ALPINE BAU GmbH AUSTRIA, ALPINE CONSTRUCTION Polska Sp. z o.o. (521 mln 794 tys. zł brutto). Konsorcjum Hydrobudowy przejęło 8 maja br. plac od firmy WAKOZ Sp. z o.o. wykonującej pierwszy etap prac, a ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 15.07.2009 r. W czerwcu 2009 r. na obiekcie skończył się pierwszy etap inwestycji (wymiana gruntu i zagęszczanie) wykonywany przez firmę WAKOZ Sp. z o.o. 30 lipca 2009 r. roku generalny wykonawca zakończył betonowanie fundamentów pod trybuną zachodnią oraz zbrojenie tzw. płyty pod budynkiem całorocznym VIP, zlokalizowanym w trybunie zachodniej. Na obiekcie trwa obecnie montaż prefabrykatów, belek stalowych podtrybunowych oraz audytoryjnych. Widoczna jest już coraz większa liczba słupów, na których spocznie kolejna kondygnacja stadionu. W systemie dwuzmianowym (od 6:00 do 22:00) na budowie pracuje około 580 osób personelu wykonawczego. Zaawansowanie prac budowlanych generalnego wykonawcy wynosi 10%. Trwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie dialogu konkurencyjnego na wybór wykonawcy instalacji niskoprądowych. Do przetargu zgłosiło się 11 firm, z których 10 poproszono o uzupełnienie dokumentacji (w terminie do 19.10.2009 r.).
KRAKÓW:
Pojemność: 33 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 348,9 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: 15 maja 2008 r. (prace przygotowawcze)
Rozpoczęcie budowy: 5 lutego 2009 r.
Zakończenie budowy: 14 maja 2010 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
zbrojenie i betonowanie płyty dolnej trybuny zachodniej,
betonowanie stopni widowni głównej trybuny wschodniej oraz roboty wykończeniowo-instalacyjne.
Wydarzenia mijającego roku:
Na obiekcie trwają zgodnie z harmonogramem prace budowlane Trybuny Wschodniej
i Zachodniej wykonywane przez firmę Polimex-Mostostal S.A.: Na trybunie wschodniej w południowo i północno-wschodnich narożnikach wykonano stropy wraz z naciągami. Zakończyły się roboty związane z montażem belek elewacyjnych w obydwu narożnikach. Wykonano również zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowej. Jednocześnie na obiekcie trwają prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem płyty dolnej trybuny zachodniej. Na trybunie wschodniej betonowane są dalsze stopnie głównej widowni w narożnikach oraz toczą się roboty wykończeniowo-instalacyjne.
Planowane jest dalsze betonowanie głównych stopni widowni w narożnikach oraz kontynuacja prac instalacyjnych na trybunie wschodniej. Natomiast na trybunie zachodniej zaplanowane jest postawienie rampy wjazdowej oraz dalsze betonowanie płyty dennej. Zaawansowanie prac budowlanych generalnego wykonawcy wynosi 51% na trybunie wschodniej oraz 29% na trybunie zachodniej.
POZNAŃ:
Pojemność: 45 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 537 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: 6 październik 2008 r.
Rozpoczęcie budowy: 28 stycznia 2009 r.
Zakończenie budowy: 30 czerwca 2010 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
przygotowanie do podniesienia wiązara północnego na 1 metr.
Wydarzenia mijającego roku:
Generalnym Wykonawcą została spółka Hydrobudowa Polska S.A. w konsorcjum z PBG SA, AK-BUD Kurant S.j., Alpine Constr. Polska, Alpine Bau Deutchland, Alpine Bau GmbH. Generalny wykonawca rozpoczął roboty na placu budowy w dniu 28.01.2009 r.. Praca realizowana jest zgodnie z harmonogramem. 1 czerwca 2009 r. nastąpiło przekazanie placu budowy pod montaż stalowej konstrukcji zadaszenia obiektu. Na ten cel przeznaczona została płyta główna boiska, którą czasowo wyłączono z użytkowania. Obecnie prace nad montażem głównej konstrukcji stalowej zadaszenia sięgnęły punktu kulminacyjnego. Od poniedziałku, 19 października br., rozpoczęło się podnoszenie pierwszego z czterech dźwigarów zadaszenia. Cała operacja potrwa kilka dni. W pierwszej kolejności wiązar zostanie podniesiony na wysokość 1 m a następnie zostanie podniesiony na poziom 30,00 m.
Aktualnie na obiekcie realizowane są następujące prace:
Trybuna I – montaż stropów na poziomie 24,09 oraz prace wykończeniowe
i instalacyjne wewnątrz trybuny.
Trybuna III – prace wykończeniowe i instalacyjne.
Wykonywane są roboty żelbetowe w narożniku między I, a II trybuną.
Wykonywany jest szyb windowy między II, a III trybuną.
Wykonywane są zewnętrzne płyty żelbetowe na poziomie 6,60 wzdłuż trybuny III (promenada).
Trwają prace nad scalaniem pozostałych trzech głównych kratownic zadaszenia stadionu.
WARSZAWA:
Pojemność: 56 tys.
Koszt całkowity inwestycji: 1 914 631 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: 7 październik 2008 r.
Rozpoczęcie budowy: 5 maja 2009 r. (przejęcie placu budowy prze generalnego wykonawcę)
Zakończenie budowy: 30 kwietnia 2011 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
zakończenie budowy trzech klatek schodowych o wysokości 35 m,
montaż i betonowanie konstrukcji żelbetowej ścian, słupów i stropów najniższych kondygnacji.
Wydarzenia mijającego roku:
Na obiekcie na początku marca 2009 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji – palowanie wykonywane przez firmę POL-AQUA S.A. (miesiąc przed planowanym terminem). W celu uniknięcia przestoju, spółce zlecono prace dodatkowe, które zakończono w wyznaczonym terminie (kwiecień 2009 r.). Zwycięzcą realizacji drugiego etapu budowy Stadionu Narodowego w Warszawie zostało konsorcjum ALPINE BAU DEUTSCHLAND AG, ALPINE BAU GmbH, ALPINE Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG SA. W dniu 4 maja 2009 r. podpisano umowę z generalnym wykonawcą. Na początku maja br. przekazano generalnemu wykonawcy plac budowy Stadionu Narodowego.
W dniu 7 października 2009 r. w obecności przedstawicieli władz administracji państwowej, władz samorządowych województwa mazowieckiego oraz licznie zgromadzonych gości, odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Stadionu Narodowego. Obecnie na obiekcie trwa montaż i betonowanie konstrukcji żelbetowej ścian, słupów i stropów najniższych kondygnacji. Pierwsze konstrukcje żelbetowe osiągnęły poziom -1, a więc pierwszy poniżej głównej promenady wejściowej na trybuny Stadionu. Zakończono budowę trzech klatek schodowych przy użyciu deskowania ślizgowego. Kolejne trzy są w trakcie budowy, a następne dwie w trakcie przygotowań urządzeń ślizgowych umożliwiających rozpoczęcie budowy. Przygotowywany jest także odbiór pierwszych form i elementów prefabrykowanych belek głównych konstrukcji trybun oraz stopni trybun. Rozpoczęto konstrukcje węzła cieplnego poza główną płytą boiska. Zaawansowanie prac generalnego wykonawcy wynosi 8%.
WROCŁAW:
Pojemność: 43 tys.
Budżet: 853,423 mln PLN
Rozpoczęcie prac ziemnych: 12 września 2008 r.
Rozpoczęcie budowy: 16 kwietnia 2009 r. (przekazanie generalnemu wykonawcy placu budowy)
Zakończenie budowy: 31 grudnia 2010 r.
Szczegółowe informacje i stan obecny:
Status prac:
kończenie wykonywania słupów fundamentowych,
wykonywanie ścian parteru.
Wydarzenia mijającego roku:
Zwycięzcą realizacji drugiego etapu budowy Stadionu we Wrocławiu zostało konsorcjum Mostostal Warszawa S.A., Polska; J&P Avax S.A., Grecja; Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 „Wrobis" S.A., Polska; Modern Construction Design Sp. z o.o., Polska (Cena netto: 598 114 754, 10; Cena brutto: 729 700 000, 00). Prace budowlane na stadionie rozpoczęto 16 kwietnia 2009 r. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 5 czerwca 2009 r. Obecnie na placu budowy kończy się wykonywanie słupów fundamentowych (elementów z betonu i stali), które będą podtrzymywały trybuny i tysiące ton ciężaru całej konstrukcji areny. Łącznie ma być 500 słupów. Prawie wszystkie zostały już wykonane. Co więcej, stoi już 39% ścian parteru, czyli samego stadionu. W tym tygodniu rozpocznie się budowa sufitów parteru. Gotowych jest 7% fundamentów esplanady oraz 12% sieci zewnętrznych (kanalizacja). Kończą się prace nad fundamentami parkingu wielopoziomowego, który powstanie między stadionem a obwodnicą autostradową. Zaawansowanie prac generalnego wykonawcy wynosi 4%.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz