sobota, 20 lutego 2010

INFORMACJA nt. stanu bezpieczeństwa imprez sportowych w 2009 roku oraz zamierzeniach poprawy w aspekcie przygotowań Polski do Euro 2012

Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych weszła w życie 1 sierpnia 2009 roku, jednak niektóre jej zapisy zaczną obowiązywać od sierpnia 2010 r. (wymóg identyfikacji osób uczestniczących w meczach piłki nożnej rozgrywanych poza ligą zawodową). Ustawa wprowadza wiele nowoczesnych rozwiązań umożliwiających organizatorom, związkom sportowym oraz instytucjom odpowiedzialnym za porządek i bezpieczeństwo imprez masowych, stosowanie systemowych narzędzi w zakresie organizacyjnym i technicznym. W Ustawie doprecyzowano definicję imprezy masowej i sportowej imprezy masowej. Zastosowano nowatorskie rozwiązanie w obszarze zabezpieczenia fizycznego imprezy, wprowadzając oprócz służb porządkowych, służby informacyjne organizatora tzw. stewardów. Utworzono nowe narzędzie dyscyplinujące, wprowadzając możliwość stosowania zakazu klubowego i zagranicznego. Doprecyzowano odpowiedzialność instytucjonalną za nadzór i kontrolę imprez masowych pod względem zabezpieczenia fizycznego i technicznego. Niezwykle istotne dla porządku i bezpieczeństwa jest wprowadzenie konieczności identyfikacji osób uczestniczących w meczu i personalizacji biletów wstępu.
W procesie legislacyjnym, nie udało się rozwiązać wszystkich spraw zgodnie
z wstępnymi założeniami i sugestiami środowisk futbolowych. Na przykład zapis dotyczący konieczności przechowywania przez okres 12 miesięcy materiałów zarejestrowanych przez monitoring imprezy masowej, został oprotestowany ze względu na wysokie koszty oraz brak merytorycznego uzasadnienia. Obecnie jest przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt nowelizacji Ustawy w zakresie skrócenia okresu przechowywania materiałów zgromadzonych podczas imprezy do 1 miesiąca /alternatywna propozycja Policji - do 3/ oraz Kodeksu Karnego w zakresie wprowadzenia do katalogu środków karnych – zakazu wstępu na imprezę masową. Prawdopodobnie w marcu br. projekt zostanie przesłany do Marszałka Sejmu RP. Zgodnie z przyjętą przez Radę Bezpieczeństwa Imprez Sportowych procedurą, w trzecim kwartale br. funkcjonowanie Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zostanie poddane wszechstronnej ocenie. Na podstawie zebranych od wszystkich zainteresowanych krajowych podmiotów opinii, a także sugestii i uzgodnień z UEFA /wymóg personalizacji biletów/, planowane jest przygotowanie projektu nowelizacji pod kątem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.
Ustawa daje delegacje do wydania 8 rozporządzeń wykonawczych, w tym trzech w porozumieniu z Ministrem Sportu i Turystyki. Ministerstwo uczestniczy w pracach nad wszystkimi zgłaszanymi projektami rozporządzeń, opiniując i proponując poprawki do otrzymywanych wersji roboczych. Najważniejsze uwagi i poprawki do wprowadzanych rozporządzeń, zaproponowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, dotyczyły:
- rozszerzenia katalogu podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkolenia służb informacyjnych, w związku z prowadzoną imprezą masową (w projekcie rozporządzenia
w sprawie wymogów, jakie powinni spełniać kierownik do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia
i wyposażenia, oraz szczegółowych warunków i sposobów ich działania),
- zmian w projekcie rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprezy masowej oraz wymagań technicznych urządzeń rejestrujących. Wstępny projekt rozporządzenia przewidywał m.in. zapisy, których spełnienie wiązało się z bardzo wysokimi kosztami urządzeń technicznych.
Przedstawione problemy były analizowane podczas prac nad projektami. Aktualnie Ministerstwo Sportu i Turystyki uczestniczy w pracach roboczych nad opracowaniem projektów regulaminu obiektu (stadionu piłkarskiego) oraz regulaminu imprezy masowej (meczu piłki nożnej), które są przewidziane w zapisach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Należy dodać, że w celu dostosowania się do wymogów ustawy, Ekstraklasa S.A. prowadzi intensywne prace nad wdrożeniem elektronicznego systemu identyfikacji osób. Opracowywany system ma zapewnić kompatybilność oraz ułatwić egzekwowanie orzekanych zakazów wstępu na imprezy masowe, zakazów klubowych i zagranicznych.
Bezpieczeństwo imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej było również tematem spotkania w dniu 12 stycznia 2010 roku, z udziałem przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej oraz przedstawicieli PZPN.
2. Kontynuowana jest współpraca ze Stałym Komitetem Rady Europy
ds. wdrażania Europejskiej Konwencji w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej m.in. poprzez opiniowanie projektów rekomendacji Stałego Komitetu, rozpowszechnianie wypracowywanych informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych, wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk, udział w posiedzeniach Stałego Komitetu (T-RV).

Brak komentarzy: