E&Y przygotowała szczegółowy, blisko 100-stronicowy raport, w którym wzięła pod lupę 18 klubów – te które w lidze grają obecnie i które występowały w niej w poprzednim sezonie. Sporządzono trzy odrębne tabele i po zsumowaniu wyników powstała klasyfikacja generalna.
Badający kluby w swoim raporcie wzięli pod uwagę wiele czynników. Pierwsze zestawienie dotyczy finansów. Przyjrzano się m.in. przychodom klubów, liczbie sponsorów, poziomowi zadłużenia, wypłacalności, płynności finansowej. Tu zdecydowanie wygrał Kolejorz z przychodami w 2008 roku na poziomie 51 mln zł. Kolejne dwa miejsca mogą już jednak stanowić niespodziankę. Drugą lokatę zajęła bowiem Cracovia, a trzecią PGE GKS Bełchatów.
- Cracovia przynosi zyski, nie jest zadłużona wobec swojego właściciela. Przychody rozkładają się równomiernie – tłumaczy Krzysztof Sachs z E&Y
Właśnie zadłużenie wobec swoich właścicieli jest powodem, dla którego na pudle nie znalazły się tu Wisła (4. miejsce) i Legia (6. miejsce). Zresztą, jest to bolączka większości polskich klubów.
- Działając jako normalne przedsiębiorstwa, kluby miałyby problemy, żeby otrzymać kredyt w banku – tłumaczą twórcy raportu.
W dokumencie zbadano również medialność ekstraklasowych drużyn. I tu też stworzono odrębny ranking, a pod uwagę wzięto chociażby liczbę transmisji telewizyjnych z meczów i łączną oglądalność, które poszczególne spotkania gromadziły. Nie zapomniano o internecie. Policzono np. klikalność oficjalnych stron internetowych. Duże znaczenie miała także frekwencja na stadionach, szczególnie wyjazdowa.
Dwie najbardziej medialne drużyny ligi to Wisła i Lech i to nie może dziwić. Krakowianie to dwukrotny z rzędu mistrz Polski, Kolejorz udanie reprezentował nas na arenie międzynarodowej. Trzecie miejsce ma tutaj… Górnik Zabrze, który zawdzięcza je właśnie frekwencji wyjazdowej. Niebagatelne znaczenie miały tu 40-tysięczne Wielkie Derby Śląska.
Ostatnim działem, w którym sklasyfikowano kluby była szeroko rozumiana efektywność zarządzania. W jej skład weszły np. wyniki sportowe, polityka kadrowa, stan stadionów, stosunek wkładu w drużynę do osiągniętego wyniku. Tutaj prym wiodły Wisła, Lech i Legia.
- Piłka nożna to nie tylko sport. To także rozwijający się niezwykle dynamicznie biznes. Łączna wartość przychodów ze sprzedaży klubów Ekstraklasy wyniosła w 2008 roku ponad 303 mln PLN, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w stosunku do 2007 roku - mówi Krzysztof Sachs.
Zdaniem menedżerów z E&Y naszej lidze sporo brakuje do średnich lig europejskich i trzeba jeszcze kilku lat na doścignięcie zachodu.
- Przeciętne budżety klubów ekstraklasy to już nie 5 czy 7 mln zł, lecz kwoty co najmniej trzykrotnie wyższe. Do poziomu najlepszych i najbogatszych lig europejskich brakuje nam sporo, lecz ten dystans będzie się zmniejszał, choć Hiszpanii prawdopodobnie nie dogonimy nigdy – przewiduje Sebastian Łyczba z E&Y.
Jego zdaniem w 2015 roku średnie polskie kluby będą miały budżety na poziomie 10-15 mln euro, a najlepsi piłkarze będą mogli liczyć na zarobki rzędu 1-1,5 mln euro za sezon.
Raport E&Y został oparty na danych przekazanych przez Ekstraklasę S.A. i kluby. Wyłamał się tylko Łódzki Klub Sportowy i dlatego zajmuje ostatnie miejsce. Twórcy chwalą się, że tak wszechstronnego, zawierającego tyle informacji dokumentu jeszcze nie było. Do tej pory wiele informacji było bowiem objętych tajemnicą.
- Widać wyraźnie, że właściciele i menedżerowie funkcjonujący w polskim futbolu coraz lepiej rozumieją. że w nowoczesnym biznesie uznanie zdobywa się również dzięki przejrzystości - zauważa Sachs.
Ekstraklasa piłkarskiego biznesu
1. Lech Poznań – 17,33 pkt
2. Wisła Krakwó – 17 pkt
3. Legia Warszawa – 14,64 pkt
4. Śląsk Wrocław – 13 pkt
5. Cracovia Kraków – 11 pkt
6. Polonia Warszawa – 11 pkt
7. Lechia Gdańsk – 10,33 pkt
8. GKS Bełchatów – 9,67 pkt
9. Arka Gdynia – 9,33 pkt
10. Korona Kielce – 9,33 pkt
11. Zagłebie Lubin – 8,33 pkt
12. Górnik Zabrze – 7,67 pkt
13. Piast Gliwice – 7 pkt
14. Polonia Bytom – 7 pkt
15. Jagiellonia Białystok – 6,67 pkt
16. Ruch Chorzów – 5,33 pkt
17. Odra Wodzisław – 5 pkt
18. ŁKS Łódź – 1,67 pkt
źródło: www.wp.pl, informacja własna
wtorek, 8 września 2009
Oceniono ubiegłoroczne kluby Ekstraklasy S.A.
Etykiety:
Ekstraklasa,
Ernst and Young,
Euro 2012,
Krzysztof Sachs,
Pilnujemy Euro 2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz