Informacje o przetargach, pozwolenia na budowę i oceny postępów prac inwestycji związanych z UEFA EURO 2012TM zebrane w Master Planie publikujemy na naszej stronie internetowej już po raz siódmy. ZOBACZ MASTER PLAN
Master Plan to harmonogram, który zawiera projekty infrastrukturalne związane z UEFA EURO 2012TM. Dzięki temu narzędziu każdy może na bieżąco śledzić postępy prac - lub ich brak - przy stadionach, transporcie miejskim, lotniskach, autostradach oraz liniach kolejowych. Harmonogram zawiera także wykaz przetargów zrealizowanych, w trakcie postępowania i planowanych. Publikujemy też listę projektów już zrealizowanych i listę projektów, które zostały wycofane z Master Planu. W tabeli podaliśmy uzasadnienie wyłączenia projektu z harmonogramu.
Rozwój całego przedsięwzięcia, jakim jest UEFA EURO 2012TM może spowodować zmiany na liście projektów w Master Planie. Dlatego informacje o stanie wykonania projektów będą regularnie uaktualniane i publikowane kwartalnie na naszej stronie. Następne zaktualizowane informacje w Master Planie planujemy opublikować w lipcu, październiku 2010 i 2011 roku oraz w styczniu 2012 roku. W maju 2012 roku podsumujemy, jakie projekty infrastrukturalne udało się zrealizować.
Komentarz do stanu wykonania na 31 marca
W związku, z tym, że minęło wiele miesięcy od opracowania harmonogramów projektów oraz mając na uwadze zmieniające się warunki wpływające na ich realizację, wspólnie z właścicielami projektów dokonaliśmy aktualizacji harmonogramów inwestycji. Nowe wersje harmonogramów stanowią punkt odniesienia przy ocenie stanu zaawansowania realizacji projektów.
Dla oceny stanu wykonania projektów inwestorzy określili procentowe wykonanie zadań składowych ujętych w harmonogramach nadzorowanych projektów. Następnie obliczony został aktualny procentowy stan wykonania projektu, jako wypadkowa zaawansowania zadań składowych. Pozwoliło to na stwierdzenie, czy faza projektu jest opóźniona, czy też wykonywana zgodnie z planem.
Opóźnienie fazy określiliśmy sumując opóźnienia i wyprzedzenia zadań składowych. Dla projektów wykonywanych z opóźnieniem, wyznaczyliśmy następnie stopień opóźnienia w poszczególnych fazach w stosunku do czasu trwania fazy wraz z uwzględnieniem zapasu czasu jaki pozostaje od zaplanowanego zakończenia całego projektu do mistrzostw UEFA EURO 2012TM.
W Master Planie użyliśmy kolorów. Biały (o) - inwestycja powstaje z wyprzedzeniem, zielony (●) - zgodnie z czasem, żółty (●) to opóźnienie, czerwony (●) - opóźnienie krytyczne, czyli projekt nadal jest kontrolowany, ale wymaga przyspieszenia prac w kolejnych miesiącach, by zmniejszyć poślizg. Natomiast kolor czarny (●) oznacza opóźnienie nie do nadrobienia, co oznacza, że projekt utracił szanse na ukończenie przed rozpoczęciem mistrzostw UEFA EURO 2012TM.
W zaktualizowanym Master Planie można zobaczyć historię ocen danego projektu. Wystarczy najechać kursorem na ostatnią ocenę.
Geneza Master Planu
Harmonogram każdego z projektów jest planem szczegółowych działań począwszy od 1 stycznia 2008 roku do momentu zakończenia projektu. W rzeczywistości wiele projektów rozpoczęło się przed tą datą, niektóre nawet kilka lat wcześniej. Nie analizujemy jednak tak odległej przeszłości. Rozpoczynając monitoring inwestycji uznaliśmy, że z punktu widzenia organizacji turnieju, ważna jest koncentracja uwagi na tym co zostało do wykonania przed terminem mistrzostw i jako punkt wyjścia przyjęliśmy początek 2008 roku, jednakowo dla wszystkich projektów. Stan zaawansowania projektów w Master Planie pokazuje zatem postęp prac w odniesieniu do tak skonstruowanych harmonogramów i nie odnosi się do przeszłych dokonań w projektach, rozpoczętych wcześniej.
Wszystkie projekty podzieliliśmy na kilka kategorii głównych: sześć miast, a w nich stadion, transport miejski i lotnisko, ponadto transport kolejowy, lotniska wspomagające oraz transport drogowy. W harmonogramie uwzględniliśmy także inwestorów. Po najechaniu na szary diament (♦) w wierszu z nazwą projektu pokaże się nazwa inwestora, a także link do jego strony internetowej. Obok znajduje się niebieski diament (♦), który wskazuje informacje o przetargu bądź stronę internetową wykonawcy (w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się projekt).
Kluczowe fazy projektów
Inwestycje rozpisaliśmy na dwie kluczowe fazy: przygotowania i realizacji. Na pierwszą z nich składają się kluczowe punkty takie jak: uzyskanie prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane, uzyskanie decyzji administracyjnych (decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu/decyzji lokalizacyjnej), opracowanie studium wykonalności projektu, wybór projektanta, opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę (lub zezwolenia na realizację inwestycji drogowej), zapewnienie finansowania oraz wybór wykonawcy robót. Faza realizacji obejmuje zadania składowe: wykonanie robót i dostaw, wykonanie testów odbiorowych i podpisanie protokołu odbioru, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
W legendzie Master Planu uwzględniliśmy punkty kontrolne, stanowiące przełomowe momenty projektu: wydane pozwolenie na budowę (▼), zapewnione finansowanie (▼), wybrany wykonawca (▼), wydane pozwolenie na użytkowanie (▼).
Master Plan powstał w PL.2012 dzięki świetnej współpracy z właścicielami projektów.
ŹRÓDŁO: PL.2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz