Wobec zmagającej się perspektywy kryzysu gospodarczego rząd próbuje znaleźć skuteczne drogi stymulowania gospodarki. Zwrócił przy tym uwagę na nowatorskie rozwiązania inwestycyjne w infrastrukturę pożytku publicznego – partnerstwo publiczno-prywatne.
Partnerstwo publiczno-prywatne to przedsięwzięcie o charakterze użyteczności publicznej prowadzone przez współpracujące podmioty prywatne i publiczne, przy wzajemnym zaangażowaniu instytucjonalnym i kapitałowym oraz (mniej lub bardziej) solidarnym podziale korzyści i ryzyka z niego wynikających.
Inwestycje te mają charakter długookresowy, ale ponieważ często odbywają się w warunkach ograniczonej konkurencji, ryzyko z nimi związane jest mniejsze niż w innych sektorach gospodarki. Ponadto inwestycje te często są dodatkowo objęte gwarancjami publicznymi. Stanowi to bardzo duży atut rozwiązań PPP w czasach kryzysu, gdy zaufanie do rynku, a w konsekwencji skłonność do zainwestowania w nowe przedsięwzięcia, maleje.
Zaletą PPP polega także na tym, iż modele współpracy w ramach PPP można elastycznie dostosować do potrzeb danego przedsięwzięcia z korzyścią dla zaangażowanych podmiotów publicznych i prywatnych oraz dla beneficjentów przedsięwzięcia. Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawa z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi uprościły wcześniejsze rozwiązania prawne, chroniąc przy tym najważniejsze interesy publiczne. Stanowią ponadto wyraźny sygnał ze strony rządu – zielone światło administracji publicznej – dla aktywnego zaangażowania się podmiotów publicznych i prywatnych w wspólne przedsięwzięcia gospodarcze o charakterze użyteczności publicznej na poziomie gminnym, regionalnym i krajowym.
Dr Marian Moszoro, wykładowca WSB-NLU w Nowym Sączu oraz IESE Business School w Barcelonie, były Wiceminister Finansów, ekspert i autor wielu publikacji w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Partnerstwo Publiczno - Prywatne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz