W trakcie działań związanych z projektem niezwykle przydatna jest Konstytucja...
To właśnie ona w art.61 gwarantuje dostęp do informacji publicznej. Uchwalona na początku XXI wieku ustawa o dostępie do informacji publicznej miała za zadanie doprecyzować owo uprawnienie wynikające wprost z Konstytucji. Niestety zawiera ona wiele mankamentów. Choć należy uznać, że dała jednak narzędzie w ręce obywatelskich obywateli.
Zaczynając od samej definicji Art. 1.1. Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie.(Ustawa o dostępie do informacji publicznej z 06.09.2001 r.).
O tych, a także wielu innych aspektach związanych z funkcjonowaniem Prawa do Informacji Publicznej rozmawiano w trakcie seminarium zorganizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w dniu 30.10.2008 roku.
Byliśmy na tym seminarium obecni i jesteśmy przekonani, że dalsza współpraca będzie owocna. Dziękujemy za zaproszenie.
Art. 61 Konstytucji z 1997 roku
1. Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
2. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
3. Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz