piątek, 28 listopada 2008

Seminarium nt chuligaństwa stadionowego

W środę (26.11.08) na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się seminarium poświęcone zagadnieniu chuligaństwa stadionowego. Wzięli w nim udział wykładowcy Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiciele klubu WKS Śląsk Wrocław, a także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, oraz kibice Śląska. Jako, ze bezpieczeństwo na stadionach jest istotnym zagadnieniem w kontekście Euro 2012, był tam także przedstawiciel Pilnujemy Euro 2012.

Seminarium rozpoczęło się projekcją filmu „Hooligans Polska”. Drugą jego część stanowiła dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności. Trudno przytoczyć tu wszystkie wątki poruszone w debacie, warto jednak zwrócić uwagę na kilka wniosków wynikających z dyskusji.

Pierwszą z takich kwestii jest sposób w jaki kluby (m.in. Śląsk Wrocław, czy Lech Poznań) poradziły sobie ze, zwykle kilkusetosobowymi, grupami chuliganów. Projekt taki opiera się na dialogu klubów z przedstawicielami kibiców i włączenie ich w system zapewnienia bezpieczeństwa na stadionie. W obliczu stosowania nowoczesnych systemów monitoringu i przepisów prawnych udział dotąd radykalnych grup kibiców w zapewnianiu spokoju na stadionie, stanowić ma dla nich atrakcyjną alternatywę w porównaniu z objęciem ich np. zakazami stadionowymi. Przedstawiciele Policji zwracali jednak uwagę, ze rozwiązania takie mogą się przyczynić wyprowadzeniu problemu chuligaństwa poza stadiony. W skrajnych przypadkach nie tylko do lasów (gdzie często toczą się tzw. ustawki) ale tez np. na ulice.

Zwrócono uwagę na to jak istotna jest praca przedstawicieli klubu, klubów kibica i wolontariuszy z jak najmłodszymi dziećmi – pokazywanie pozytywnego modelu kibicowania i budowanie więzi z klubem. Przy przyjęciu takich rozwiązań zabezpieczenia dotyczą przede wszystkim kibiców „przyjezdnych”, których lokalna Policja nie zna i nie identyfikuje, nawet mimo faktu, iż zwykle w sytuacjach meczy podwyższonego ryzyka z takimi grupami przyjeżdża też przedstawiciel Policji z „ich” rejonu. Przedstawiciele Policji zwracali uwagę na konieczność używania jak najmniejszych sił Policji, gdyż obecność funkcjonariuszy na stadionie często stanowi pretekst dla chuliganów do wszczęcia zamieszek.

Poruszona też została kwestia nowelizacji Ustawy o Bezpieczeństwa Imprez Masowych, która jeszcze silniej penalizuje czyny niezgodne z prawem. W nowelizacji obecnie znajdującej się w Parlamencie ok. 50% obecnych wykroczeń ma uzyskać status przestępstw.

Pilnujemy Euro próbowało się dowiedzieć jak Policja przygotowuje się do przyjęcia często zantagonizowanych (np. Gracja i Turcja) grup kibiców reprezentacji mających wziąć udział w turnieju w 2012. Zapewniono nas, ze praca nad rozwiązaniami jest już w toku. Pomysłem na zapewnienie maksymalnej ochrony na Terenia miasta ma być tworzenie tylko jednego dużego parku kibica (czyli miejsca, gdzie można oglądać mecze na wielkich telebimach) w każdym mieście. Takie rozwiązanie sprawdziło się m.in. na Mundialu w Niemczech i euro 2008 w Austrii i Szwajcarii. Umożliwia bowiem ono zapewnienie porządku niewielkim nakładem sił – bez konieczności rozpraszania działań na kilka miejsc, co w sytuacji kryzysowej ma zapewnić maksymalną skuteczność interwencji.

Podsumowując można stwierdzić, ze seminarium było bardzo interesujące i konstruktywne. Rzuciło sporo światła na świadomość ewentualnych zagrożeń. Pokazało też, że różne podmioty działające na rzecz rozwiązania problemu chuligaństwa stadionowego mają pomysł na konkretne działania, a jednocześnie podejmują ciągłe starania ku zbieraniu doświadczeń mogących zaprocentować w przyszłości.


Maciej Rybicki – koordynator Pilnujemy euro 2012 we Wrocławiu

Brak komentarzy: